Koruyucu aile yanında bakımı sağlanan çocuk sayısı: 10 bin 84

AA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bir açıklama yaparak, aile odaklı hizmet modelleri kapsamında uygulanan koruyucu aile sisteminde gelinen son durumu değerlendirdi.

Mahinur Özdemir Göktaş, koruyucu aile hizmet modelinin, çeşitli nedenlerle biyolojik ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocukların aile ortamlarında yetiştirilmesine yönelik aile odaklı bir hizmet modeli olduğunu anımsattı.

Göktaş, Bakanlık tarafından belirlenen güvenli ve destekleyici aile ortamında çocukların gelişimine katkı sağlandığını kaydetti.

Biyolojik ailelerinin yanında bakımı sağlanamayan çocuklar için umut kaynağı

Koruyucu aile hizmet modelinin, biyolojik ailelerinin yanında bakımı sağlanamayan çocuklar için umut kaynağı olduğunu belirten Göktaş, şu açıklamayı yaptı:

Koruyucu ailelerimiz çocuklarımıza sadece bir yuva sunmakla kalmıyor, aynı zamanda onların hayallerini ve umutlarını yeşertiyor. Koruyucu aile hizmet modelimiz kapsamında 2002 yılında 500 ailemizin yanında 515 çocuğumuzun bakımı sağlanırken, bugün 8 bin 140 koruyucu ailemizin yanında bakımı sağlanan çocuk sayımız 10 bin 84’e ulaştı.

Çocukların gelişimleri periyodik ziyaretlerle takip ediliyor

Aileler ekonomik olarak destekleniyor

Aileleri çocukların ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla ekonomik olarak da desteklediklerini belirten Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

Koruyucu ailelere sigorta ödemeleriyle birlikte aylık ortalama 8 bin 895 lirayı bulan miktarda destek sağlıyoruz. Engel durumu olan çocuğa bakan koruyucu ailelere de engel durumundan dolayı bakım desteği sağlıyoruz. Böylece çocukları yetiştirme sorumluluğu, devletle koruyucu aileler arasında paylaşılıyor. Koruyucu aile hizmet modelimizin kalitesini artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda ocakta Çocuk Koruma Temelli Koruyucu Aile Çalıştayımızın ikincisini gerçekleştirdik. Bu çalıştaydan elde ettiğimiz çıktıları hayata geçirmeye başladık.

Yabancı uyruklu çocuklar

Birçok ilimizde tematik toplantılarla koruyucu aile hizmetinden yararlanan ergenlik dönemindeki ve yabancı uyruklu çocuklarımız başta olmak üzere tüm çocuklarımız için hizmetimizi güçlendiriyoruz.

Azerbaycan’a sistem yardımı

Koruyucu aile hizmet modelinin Azerbaycan’da da örnek alındığını ve ülkeye adapte edilmek üzere çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Göktaş, alanda görev yapan uzmanların Azerbaycan’da koruyucu aile hizmetinin oluşturulmasında yardımcı oldukları bilgisini verdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir