Grev tehdidi Vogue’ye geri adım attırdı

Sercan ÇELİKBAŞ

Vogue, Vanity Fair ve GQ’nun arkasındaki medya imparatorluğu Condé Nast, işçilerin pazartesi akşamı Met Gala sırasında grev yapma tehdidinde bulunduktan sonra ilk sendika sözleşmesi için geçici bir anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Condé Nast, geçen yıl işgücünün yüzde 5’ini işten çıkarmayı planladığını duyurmasının ardından sendika ile Nast arasında iplerin gerilmesine yol açtı. Yaklaşık 540 yazı işleri işçisini temsil eden Condé Nast Sendikası, Eylül 2022’den beri bir sendika sözleşmesi için pazarlık yapıyor.

Glamour, Bon Appétit ve Teen Vogue’un da aralarında bulunduğu bir dizi önde gelen dergi ve yayının sahibi Condé Nast, geçen yıl işgücünün yüzde 5’ini işten çıkarmayı planladığını açıklamıştı. Daha sonra 94 sendika üyesinin işten çıkarılması önerildi. Önerilen işten çıkarmalar, sendikanın işi bırakma tehdidinde bulunmasıyla, her iki taraf arasındaki pazarlık çekişmesini daha da alevlendirdi.

Sendika aynı zamanda New York City’de, moda endüstrisinin en büyük gecesi Met Gala’nın yüzü ve organizatörü olan Vogue’un baş editörü Anna Wintour’un şatafatlı yaşamanı eleştiren “Anna Prada giyiyor, işçiler hiçbir şey almıyor” yazılı el ilanları da dağıttı.

Condé Nast sendika pazarlık ekibinin bir üyesi olan Mark Alan Burger, “Sözleşmemizi almak için ne gerekiyorsa yapmaya söz verdik. Bu hafta Nast yetkilileriyle görüşmek ve sözleşmeyi tamamlamak için her türlü çabayı gösterdik ve bunu yaptığımızı söylemekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

İşçiler, yıllık 61 bin 500 dolarlık başlangıç maaş tabanı, iki haftalık ücretli ebeveyn izni artışı da dahil olmak üzere 3,6 milyon dolarlık ücret artışını içeren anlaşmanın onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek.

Condé Nast, sendikayla “geçici olarak anlaşmaya varılan şartlara varmaktan memnuniyet duyduğunu” söyledi. Sözleşme “temel değerlerimizi yansıtıyor ve destekliyor: içeriğimiz ve gazeteciliğimiz; çeşitliliğe ve mesleki gelişime olan bağlılığımız; şirket, sektör lideri işe alım uygulamalarımız ve rekabetçi ücretlerimiz ve sosyal haklarımız” diye ekledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir