GDO’lu mısır!

Rusya ve Ukrayna’dan on yük gemisi ile Tekirdağ Limanı’na getirilen GDO’lu mısırların, Tekirdağ Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarlarında “GDO’suz” gibi gösterilerek iç piyasaya sokulduğu Tekirdağ CHP Milletvekili İlhami Aygün’ün açıklamalarıyla medyaya yansıdı. Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı konuyla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Laboratuvarda yapılan sahtekarlık, Tarım İl Müdürlüğü’nden bir memurun ihbarı ile ortaya çıktı. Mısırların 5 ayrı firma tarafından ithal edildiği bildiriliyor. Bu firmaların adları açıklanmadı. Sadece birinin Malkara’da kurulu Ç. adlı bir firma olduğu haberlerde yer alıyor.

GDO’lu mısır kaçakçılığı ilk değil. Örneğin 2011 yılında Bandırma Limanı’nda bir gemide 6500 ton “GDO”lu mısır tespit edildiğini arşivde okuyoruz. Mısırlar iki firma tarafından ithal edilmiş. Firmaların yine adı yok. Sonra ne olmuş kimse ceza almış mı almamış mı belli değil.

Sonuçta bu olaylarda ithalatçı firmalar ile kimi bürokratların iş birliği yaptığı çok açık. Mağdur olan ise GDO’lu mısırları yiyen halkımız.

Olayda sorumluluğu görülen firmaların adları bir an önce açıklanmalı ki, piyasada bu firmalarla iş yapan çevreler dikkatli olsun, ilişkilerini ona göre düzenlesinler.

Soruşturma uzarsa olay unutulur gider, o firmalar suç işlemeye devam eder.

SIKIŞMA

Milletler Kupası maçları için ABD’ye giden kadın voleybol milli takımı uçakta ekonomi sınıfına yerleştirilmiş. Boyları 1.90’a varan sporcular dar koltuklar arasına sıkışmış. Üstelik yan yana oturtulmamış diğer yolcuların aralarına serpiştirilmiş, 13 saat bu şekilde seyahat etmişler. Seyahat tarihi çok önceden belliydi. Özel uçak olmadı en azından Business Class’da yer ayırtılabilirdi. Dünyanın bir numarası olan kadın voleybolculara yapılan muameleyi mantıkla izah etmek mümkün değil. Olayın arkasında kötü niyet arayanlara haksızlar diyemiyoruz…

İYİ MUZ

Manavgat’ta muz üreten Bimuz’un sahibi olup geçen seçimde milletvekili adaylığını da koyan Şevki Öncel’in videoya alınmış konuşmasını izliyoruz. Bir toplantıda diyor ki:

“Seralardaki muzlara stres olmasın diye günde 1 saat Kur’an-ı Kerim dinletiyoruz. Muzun DNA’sı yüzde 40 oranında insanla benzerlik gösteriyor. Böylece ürünün manevi ihtiyaçlarına da cevap verdiğimizi düşünmekteyiz…”

Bakalım Güney Amerika’daki muz üreticileri bizden esinlenip muzlara İncil’den parçalar dinletecekler mi?..

SÜRÜCÜ

Olay Belçika’da meydana gelmiş…

POLİS:

– İyi günler efendim. Trafik denetleme. Alkol aldınız mı?

SÜRÜCÜ:

– Evet efendim, aldım. Bugün benim kızım evlendi. Birkaç duble viski içtim.

– Beni doğru anlamadınız sanırım. Ben trafik polisiyim.

– Sizi doğru anladım.

– Bu kadar alkolle araba kullanılır mı?

– Biz İngiltere’den geldik, dikkatli bakarsanız arabamız soldan direksiyonlu. Sürücü ben değilim, arabayı yan taraftaki eşim kullanıyor.

İDAM

Türkiye’de sağa sola ateş ederken can alan canilere, suçsuz insanları katleden canavarlara bile idam cezası verilmiyor.

Çünkü en azılı canilerin de insan olarak doğuştan “yaşama hakkına” sahip oldukları öngörülüyor ve buna saygı gösteriliyor.

Hal böyleyken hiçbir suçu olmayan hayvanlara ölüm cezası uygulanmasına ne demeli? Evet, hiçbir suçu olmayan, yaşama alanları işgal edildiği için sokaklara sığınan köpekler 30 gün içinde kimse onlara sahip çıkmazsa uyutulacak. Yani öldürülecek. Hazırlanan yeni yasa bunu öngörüyor.

TBMM’den 20024 yılında çıkarılan kanun:

“Bütün hayvanlar eşit doğar, sahipsiz hayvanlar da sahipli hayvanlar gibi desteklenmelidir” diyor…

Bütün hayvanlar eşit doğar diyen bir yasa varken sokak köpeklerini öldürmek ne hukuka ne vicdana sığar.

Bu alanda uygar ülkelerde bulunmuş çözümler vardır.

Biz de onlar kadar uygar davranabiliriz.

ATAMAN

Uzun bir lig maratonu sonunda Galatasaray şampiyon oldu. Taraftarlar şampiyonluğu coşkuyla kutladı. Biz de kutluyoruz.

Aynı gece bir büyük başarıya daha tanık olduk.

Ergin Ataman’ın koçluğunu yaptığı Yunan Panatinaikos takımı Euroleague şampiyonu oldu.

Ataman’ın başarısı büyük, çok büyük.

Bir sezon sonuncu olan bir takımı aldı, birbirini tanımayan yeni transferleri bir sezon içinde kaynaştırdı, zirveye tırmandı ve finalde deneyimli Real Madrid’i dize getirdi.

Ergin Ataman son beş yılda Efes ve Pana ile Euroleague’de 4 final oynadı, 3 şampiyonluk kupası aldı.

Avrupa’nın tartışmasız en başarılı basketbol koçudur Ataman…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir